بررسی علمی ذبح اسلامی حیوانات و گوشت حلال (بر اساس تحقیقات علمی)

بر اساس پژوهش‌های علمی، روش ذبح اسلامی مهربانانه‌ترین روش ذبح حیوانات است، و گوشت‌های حلال در نتیجه از دست‌رفتن خون زیاد و کاهش درد کشیدن حیوان، باکیفیت‌ترین گوشت‌ها هستند؛ بر خلاف روش‌های دیگر چون بیهوشی الکتریکی قبل از ذبح یا تزریق هوا یا بیهوشی حیوان.

 به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان ) مقاله علمی برسی تفاوت ذبح اسلامی با غیر اسلامی

Halal Slaughter

معلوم است که یکی از سنتهای حیات و موجودات زنده اینست که آنها در نظام و انسجامی حکیمانه برای ادامه حیات بر روی زمین از همدیگر تغذیه می‌کنند؛ نظام و سیستمی که اگر یکی از ارکانش دچار اختلال گردد بر منطقه و محیط آن تاثیر می‌گذارد -چرا که هر موجودی خورنده و خوردنی است (اگر این تعبیر درست باشد) تا به موادی دست یابد که جسم آن بدان نیازمند است- و همچنین مواد جسم خود را به غیر خود اعطا می‌کند (چنانکه ما از گیاهان که دارای مواد مفیدی برای جسم است و نیز از حیوانات که دارای پروتئین ها و اسیدهای آمینه است که جسم پس از هضم به منظور ساخت پروتئینهای مورد نیازش از آن استفاده می‌کند تغذیه می‌نمائیم)

الله متعال خوردن برخی چارپایان را برایمان مشروع گردانده -چنانکه او از ما نسبت به حیوانات، مهربان‌تر است و سریع‌ترین روش برای کشتن آنها بدون درد کشیدن را می‌داند، که در این مقاله بدان می‌پردازیم- و امروز از معجزه‌ی ذبح اسلامی (Halal Slaughter) در مقابل عملیات شوک الکتریکی یا بیهوش‌کردن یا حتی تزریق هوا سخن خواهیم گفت، پس با ما باشید:

۱. پژوهشی در مجله‌ای بین‌المللی با رده بندی ۱۷ در سطح جهان، در زمینه‌ی علوم تغذیه منتشر شده که به مقایسه بین ذبح اسلامی (Halal Slaughter) و روش تزریق هوا در خرگوش‌ها پرداخته و به نتایج زیر دست یافته است:

أ) پس از کشتن حیوان با تزریق هوا، نسبت کلسیوم و گلوکز تا حد چشمگیری در خون آن در مقایسه با ذبح اسلامی افزایش یافته است،
و این دو، به عنوان دو شاخصه برای (درد کشیدن حیوان) به هنگام مرگ قلمداد می‌شوند؛ چنانکه از لحاظ علمی ثابت‌شده که گلوکز در حالت تنش جسم برای رفع نیاز ناشی از افزایش عملیات حیاتی جسم به هنگام قرار گرفتن حیوان در معرض یک عامل شدید بالا می‌رود.

ب) آنزیم‌های کبد پس از کشتن از طریق تزریق هوا در مقایسه با ذبح اسلامی افزایش می‌یابد؛ کما اینکه شاخصه‌ای مبنی بر این است که کشتن حیوان با روش غیراسلامی، سبب نابودی شدید سلولها و تحلیل رفتن عضلات می‌شود.

ج) اسید لاکتیک حیوان پس از کشتنش با تزریق هوا افزایش پیدا کرده که همین امر شاخصه ای مبنی بر افزایش درد کشیدن حیوان و تحلیل خوردن عضلات است.

د) افزایش بیش از ده‌بار نسبت آدرنالین در روش غیر اسلامی؛ در وقتی که در ذبح اسلامی فقط پنج‌بار افزایش یافته است، (افزایش پنج‌بار یعنی اینکه اختلاف دوبرابر است)،که این نیز شاخصه‌ای مبنی بر آن است که ذبح اسلامی، در مقایسه با دیگر روش‌ها، مهربانانه‌تر است.

ه‍ــ) کیفیت گوشت برگرفته از حیوانات کشته‌شده با روش‌های غیر اسلامی کاهش یافت، چنانکه گلیکوژن آن در نتیجه تحلیل‌رفتن عضلات کاهش یافت.

– عنوان پژوهش:

Influence of gas stunning and halal slaughter (no stunning) on rabbits welfare indicators and meat quality.

– لینک:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25089797?_e_pi_=7%2CPAGE_ID10%2C3107492519

– لینکی دیگر:

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S030917401400148X?via%3Dihub

سوال: در حالت بی‌هوش کردن حیوان قبل از ذبح، چه حالتی رخ می‌دهد؟ با این وجود غالباً به انجام ندادن آن فرا می‍خوانند.

http://bit.ly/2xFNxro

۲. این پژوهشی است که روشن می‌کند حیوان پس از ذبح اسلامی فقط در طی ۲ تا ۷ ثانیه احساسش را از دست می‌دهد و دیگر چیزی حس نمی‌کند و مغز طی ۱۰ تا ۴۳ ثانیه کاملا از کار می‌افتد. اما هنگامی که قبل از ذبح حیوان اقدام به بیهوشی‌اش می‌کنند و گمان می‌برند که به حیوان مهربانی کرده‌اند، مغز پس از ۱۸ تا ۷۰ ثانیه متوقف می‌گردد.
بنابراین ذبح بدون بیهوشی حیوان (یعنی ذبح اسلامی) مهربانانه‌تر است.

– عنوان پژوهش:

Electroencephalographic studies of stunning and slaughter of sheep and calves: Part 1—The onset of permanent insensibility in sheep during slaughter

– لینک:

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/0309174082900316

همچنین…

۳. دانشمندان در پژوهشی دیگر چیزی یافته‌اند که بر فقدان احساس گوساله‌ها در ۱۰ ثانیه از طریق ذبح اسلامی تاکید می‌کند!
– عنوان پژوهش:

Onset of insensibility at slaughter in calves: effects of electroplectic seizure and exsanguination on spontaneous electrocortical activity and indices of cerebral metabolism.

– لینک:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1585074?_e_pi_=7%2CPAGE_ID10%2C3374337499

و اکنون… درمورد بیهوشی گوساله‌ها به وسیله‌ی شوک الکتریکی چطور؟
۴. کسانی هستند که به حیوان شوک الکتریکی می‌زنند و سپس آن را ذبح می‌کنند، با این گمان که با شوک الکتریکی زدن به حیوان، هوشیاری خود را از دست داده و سپس سریع ذبح می‌شود، همچنین پنداشته‌اند که ذبح، بدین گونه در چند ثانیه سریع‌تر از ذبح اسلامی انجام می‌شود و اینطور با حیوانات مهربانانه‌تر رفتار نموده‌اند، اما…
امر غافلگیرکننده آنست که این پژوهش‌ها بازگشت نبض‌های مغز پس از بیهوشی الکتریکی را اثبات کرده است، یعنی آن‌ها به وسیله‌ی شوک الکتریکی و سپس ذبح حیوان، درد کشیدنش را چند برابر کرده‌اند، چرا که بسیاری از حیوانات بی‌هوش‌شده به وسیله‌ی شوک الکتریکی، هوشیاری‌شان بار دیگر بازگشته، اما آن‌ها را بدون توجه به این مسئله، ذبح کرده‌اند، انگار که دو بار آن‌ها را کشته باشند!
– عنوان پژوهش:

Assessment of Return to Consciousness After Electrical Stunning in Lambs

– لینک:

http://www.ingentaconnect.com/content/ufaw/aw/2002/00000011/00000003/art00007

این هم پژوهش دیگری است که بیان می‌دارد گوساله‌ها اگر با شوک الکتریکی بی‌هوش شوند، احساس خود را در طی ۳۴ ثانیه از دست می‌دهند، به طوری که هوشیاری‌شان بدان‌ها باز می‌گردد و این امر سبب شکنجه‌ی طولانی‌مدتشان می‌شود، به همین دلیل ذبح اسلامی مهربانانه‌تر است.
– عنوان پژوهش:

Electroencephalographic studies of calves associated with electrical stunning, throat cutting and carcass electro-immobilisation.

– لینک:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16031393?_e_pi_=7%2CPAGE_ID10%2C8059220695

بلکه مصیبت تلخ تر…
۵. آن است که آن‌ها در پژوهشی دیگر دریافته‌اند که برخی عملیات بیهوشی الکتریکی دوبار انجام می‌پذیرد!! چنان‌که عملیات بیهوشی اول، گاها به صورتی مناسب و توانمند انجام نمی‌شود که آنها را ناچار می‌کند که برای بار دوم به آن حیوان، شوک الکتریکی بزنند!
– منبع پژوهش از مونیخ (با زبان آلمانی):

Aus dem Institut für
Hygiene und Technologie der Lebensmittel tierischen Ursprungs
der Tierärztlichen Fakultät
der Ludwig-Maximilians-Universität München
– عنوان پژوهش:
Die Implementierung der Elektrobetäubung
im zugelassenen Schlachtbetrieb
beim Rind

http://bit.ly/2xFNxro

۶. دانشمندان در پژوهشی دیگر، نسبت بالایی از شکست عملیات بیهوشی الکتریکی را مشاهده نموده‌اند؛ آن را در صفحه ۴۴ گزارش زیر مشاهده می کنید با عنوان:

Report on good and adverse practices
Animal welfare concerns
in relation to slaughter practices
from the viewpoint of veterinary sciences

– لینک دانلود فایل PDF:

http://www.dialrel.eu/images/veterinary-concerns.pdf

اما در سال ۲۰۱۴…
۷. پژوهشی دیگر که به مقایسه‌ی بین ذبح بدون شوک الکتریکی و ذبح بعد از شوک الکتریکی حیوان پرداخته، تاکید نمود که:
أ) شیوه‌های کشتار جدید غربی به از دست‌دادن خون و کیفیت گوشت‌ها ارتباط دارد؛ زیرا بیشتر عملیات بیهوشی الکتریکی، قلب حیوان را متوقف نموده و در نتیجه خون‌ریزی را کاهش می‌دهد، و این امر برخلاف ذبح اسلامی است، زیرا این صحیح است که شریان خونی مغز را قطع می‌کند و حیوان بلافاصله احساس را از دست می‌دهد اما قلب پیوسته می‌تپد و خون پمپاژ می‌کند، که همین امر بر کیفیت گوشت‌ها در ذبح اسلامی در مقایسه با فرآیند بیهوشی الکتریکی می‌افزاید.
زیرا حجم زیاد خون که حتی به ۷۵ درصد از خون حیوان می‌رسد را از دست داده است، یعنی اینکه گوشت‌های حلال همیشه کیفیت بهتری دارند.

ب) در نتیجه‌ی از دست‌دادن مقدار زیادی خون در ذبح اسلامی، هموگلوبین کاهش می‌یابد بنابراین کیفیت گوشت های حلال بخاطر ارتباط هموگلوبین با افزایش اکسیداسیون چربی‌ها -که سبب تغییر طعم گوشت‌ها شده و بویی نامناسب را بوجود می‌آورد- افزایش پیدا می‌کند؛ اما گوشت‌های اسلامی که بیشترین حجم خون و هموگلوبین را از دست می‌دهد، کیفیت خود را حفظ می‌کند.

ج) میزان میکروب در گوشت‌های حلال -در حالت ذبح حیوان به روش اسلامی و بدون بیهوشی الکتریکی- به دلیل خون بسیاری که از دست می‌رود، کمتر است.
– عنوان پژوهش:

Bleeding Efficiency and Meat Oxidative Stability and Microbiological Quality of New Zealand White Rabbits Subjected to Halal Slaughter without Stunning and Gas Stun-killing

– لینک:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4093272/

خلاصه:
بر اساس پژوهش‌های علمی، روش ذبح اسلامی مهربانانه‌ترین روش ذبح حیوانات است، و گوشت‌های حلال در نتیجه از دست‌رفتن خون زیاد و کاهش درد کشیدن حیوان، باکیفیت‌ترین گوشت‌ها هستند؛ بر خلاف روش‌های دیگر چون بیهوشی الکتریکی قبل از ذبح یا تزریق هوا یا بیهوشی حیوان.

احمد شوقی (رحمه الله) راست گفت، که:
فلم أری مثل حکم الله حکما … ولم أری مثل باب الله بابا
هیچ حکمی به خوبی حکم الله ندیدم … هیچ درگاهی چو درگاه الله ندیدم

والسلام علیکم ورحمه الله وبرکاته
تهیه‌شده در: «رد شبهات ملحدین»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *